Strefa Beaver

Pełna wersja: Trening. Obserwacje i wnioski.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Żeby nie było. Znowu coś w temacie forum.  Shy
Podejrzewając, że dzielnicowa może malować lub drapać jajka, pyknąłem aby wydmuchać kurz i pajęczynę z lufy.
A! Wcześniej odwiedziłem nudzących się chłopaków z pewnej galerii, gdzie za ciężko zarobione pieniążki (ale na miejscu) można nabyć jakiś śrut.
(Chciałem do testów Exacta heavy, a byłem zmuszony wyborem kupić Premiera Domeda 0.68g) 
Strzelałem z pozycji (jakoś uważam, że postawa to tylko stojąca) "FT" (ok 10 cm powyżej gruntu) z podpartym karabinkiem o oparcie rozkładanego krzesełka, czyli stabilnie. Smile Dystans ok 22 m. Serie widoczne na tarczkach po 20 strzałów.
Cienki ten teścik, ponieważ dystans dość krótki. Ciężki śrut miał się sprawdzić na dalekich krańcowych dystansach. Tylko, czy może dolatywać celniej dalej skoro wychodzi gorzej na tle innych bliżej? Huh Uważam, że teścik można powtórzyć, ale z exactem heavy. Domed dość ciasno gnieździł się w porcie, ale różnie. 
No i te poprawki. Na 22 m różnica w porównaniu z Exactem i Expressem ok. 1-go dota.
Za nim pokarzę tarczki jeszcze pytanko odnośnie energii karabinka. Jaką ma energię, jeśli dla rożnych śrutów ma różną energię. Domed urywał ok. 2 J!!! Undecided   
Tarczki: https://goo.gl/photos/RqihbFc39ucJ8AL77
A czego Ty jeszcze szukasz już znalazłeś masz expresa i zwykłego i z tego się skupiaj ale na trzydzieści m i trzydzieści pięć  m . Domed jeżeli już to ten lżejszy ale musisz pamiętać , że jest on kapryśny i lubi dawać odskoki czemu nie wiem . Bardo dobrze lata w lufach BSA a w HW 100 już nie koniecznie . 
Ty kolego wytłumacz mi jedna sprawę jak powtarzam jak waga śrutu wpływa na energie ? .
Albert Einstein przewraca się w grobowcu a Ty jeżeli udowodnisz to o czym piszesz dostaniesz Nobla no nagrodę taką .
E =mc/2 Marcin energię zawsze masz taką samą zmienia się tylko prędkość wylotowa bo .................. śrut jest cięższy lub lżejszy a energia Twojego strzeladła jest ustawiona na exacie o wadze 5 ,47 . 
Chyba , że się mylę . Cool
No toś mi wystawił laurkę. Dodgy Coś czuję, że jak nas czyta Albercik to salto robi (albo stójkę w zwisie, do tego pół cmentarza ma bekę). Chrono ma takie czarodziejskie możliwości-zmiany wagi śrutu, z czego namiętnie korzystam. Patrząc na wzorek to energia może być taka sama jeśli zmniejszymy masę, a zwiększymy prędkość i jak zwiększymy masę, a zmniejszymy prędkość. Shy Moim zdaniem (jak dobrze wiesz) kształt śrutu, twardość i poślizg (czyli opory) robią tą różnicę.
Więc stawiam ponownie pytanie: "mówimy o względnej energii karabinka?" (gdzie sensownym byłoby podawanie wzorca śrutu). Idea
P.S. I co się wtedy dziwić, że "jarmarczni sprzedawcy wiatrówek" deklarują 17j. Mogą zawsze powiedzieć, że to jest dla śrutu super heavy z zadziorami który był wbijany młotkiem. Smile
Moje chrono mierzy tylko prędkość a resztę przeliczam z http://heksan.umcs.lublin.pl/obliczarka/
Jarmarczni sprzedawcy twierdza , ze ich produkt miota drobinkami ołowiu z zawrotna szybkością ponad 350m/s pozostając w limicie 17 julianów .
Powracając do pytania wszystko jedno na jakim śrucie ustawisz karabin nieprzekraczalna energią dla naszego hobby jest 16,3 J a dla miłośników mocy 17 J z tym , że cięży będzie leciał wolniej itd ... .
Cięższy będzie miał prędkość początkowa mniejsza niż ten lżejszy ale za to na 40stym metrze może lecieć szybciej niż express i zatrzyma tym samym więcej mocy.
(03-27-2016, 02:23)yamrt napisał(a): [ -> ]Moje chrono mierzy tylko prędkość a resztę przeliczam z  http://heksan.umcs.lublin.pl/obliczarka/
Jarmarczni sprzedawcy twierdza , ze ich produkt miota drobinkami ołowiu z zawrotna szybkością ponad 350m/s pozostając w limicie 17 julianów .
Powracając do pytania wszystko jedno na jakim śrucie ustawisz karabin  nieprzekraczalna energią dla naszego hobby jest 16,3 J a dla miłośników mocy 17 J z tym , że cięży będzie leciał wolniej itd ... .

Mówi się o mocy karabinka. Nie podaje się dla jakiego śrutu. Jaką energię ma karabinek ustawiony pod śrut "heavy metal" i mający na pomiarze 17J, a gdy zapoda się Exacta (nie daj Bóg z napierem) wyjdzie o 2J więcej?

(03-27-2016, 03:03)T83 napisał(a): [ -> ]Cięższy będzie miał prędkość początkowa mniejsza niż ten lżejszy ale za to na 40stym metrze może lecieć szybciej niż express i zatrzyma tym samym więcej mocy.

To się wie (po obejrzeniu Twojego filmiku), ale mierzymy energię przez prędkość początkową i raczej przy chrono tą się posługujemy.
Kolego Safari czyli Marcinie powiem wprost WYMIĘKAM .
Ale jeszcze raz i ostatni . Karabin ustawimy na 17 J będzie miał zawsze 17 J ( wyklucz czynniki niezależne )ale  prędkość wylotowa będzie niniejsza
lub większa i będzie zależała od wagi śrutu . Lżejszy poleci szybciej a cięższy wolniej .
Dlatego strzelając z ekspresa prędkość wylotowa może oscylować w okolicy 252 m/s a na zwykłym 242 m/s   energia natomiast  pozostanie na poziomie 16 ,1 J w obu przypadkach .
jaśniej  nie umiem .
Krzysiek pomijasz opory. Ustaw sobie karabinek pod limit na pogiętym śrucie (przypuśćmy, że jesteś ćmol i to pechowy). Na zawodach kończy ci się "szczęśliwy" śrut i wyciągasz następną, tym razem prościutką zawartość. Jakiś "dobry kolega" dodatkowo chrzci to napierem. Robią test na chrono i... Huh
Jesteś pewny, że chrono pokaże tą samą prędkość, a tym samym energię? (masa się nie zmienia). Exclamation
Spróbuję jeszcze prościej. Są śruty twarde i miękkie. W kalibrze (wchodzą lekko) i nadkalibrowe (wciskając takiego palec boli). Oba maja tę samą masę. Pierwszy przelatuje jak sałatka jarzynowa po ochleju, a drugi jak stolec na geriatrii.  Są różne ich prędkości wylotowe i wskazania na chrono. Jaką energią będziesz się chwalił? Może powiesz, że ta wyższa jest prawidłowa? Może bezpieczniejsza. Ale kto powiedział jaki jest wzorzec śrutu?! Idea
Jak mogę się wtrącić... Moim zdaniem Krzysiek ma rację (jeżeli zaniedbamy różnice w oporach) tylko dla prędkości w punkcie tuż po lufie...
Dla rozważań należy założyć, że kształt pelletki dla określonego śrutu nie może się zmieniać bo w ten sposób do niczego się nie dojdzie...
Teraz prędkości wylotowe dla śrutu: pod/nominalny/nadkalibrowy (ale ta sama masa). Teoretyczne wydaje się, że należy założyć że dla wszytskich prędkość powinna być jednakowa.
Zwiększony opór początkowy (dla nadkalibrowego) powinien przełożyć się na większe ciśnienie poduszki podczas sprężania (myślę w kategorii karabinka sprężynowego) i finalnie powinno wyjść na to samo...
Skąd zatem różnice w prędkościach? (odchodzę od śrutu z napierem) Energia zmagazynowana w sprężynie zamieniana nie jest tylko na nadanie predkości śrucinie (w sumie mówimy wtedy o pędzie). Dodatkowo zamieniana jest np na ciepło i chociażby dźwięk... Zrobiłem kiedyś test strzelania przez chrono w serii 100 strzałów. Dwa strzały z wyraźnie innym dźwiękiem - wynik na chrono ok 20m/s mniejszy...
Nie wiem co było tego wynikiem (śrut prosto z pudełka)...

Finał jest taki że i tak dobieramy śrut którym trafiamy częściej niż innym Smile
W ten sposób dobrałem śrut i strzelam tylko z Exacta 4.51 bo skupienie mam najlepsze...
__________
Dodane:
Patrzyłem na tarczki - Marcin z expressa wyszła "tycia" dziurka - pogratulować...
Sławek masz racje ( jak jesteś nowicjuszem to ja jestem ............. ) w praktyce to wygląda to tak dobierasz śrut i kupujesz zapasik i ustawiasz prędkość wylotową i teoretycznie masz spokój bo teoretycznie cała partia śrutu ma ten sam skład , kształt itp ale nie do końca . Należy pamiętać (dot PCP) , że wraz ze zmianą temperatury zewnętrznej kabin nagrzewa się a prędkość wylotowa rośnie i znów regulujesz .
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19